Opublikowany przez: monika.g 2015-09-10 16:50:01
Przebarwienia na piersiach z reguły nie są objawem choroby. Jednak gdy na piersiach pojawia się zaczerwieniona skóra, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi może to być objaw choroby skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza częste u kobiet karmiących, u których również występuje zakażenie brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet nie będących w ciąży ani nie karmiących i utrzymują się przez dłuższy czas to należy niezwłocznie udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.
(pixabay.com @ Przebarwienia na piersiach)
Przebarwienia na piersiach – przyczyny
Przebarwienia najczęściej pojawiają się zwykle u starszych kobiet, ponieważ z biegiem czasu skóra starzeje się, traci sprężystość oraz ulega przebarwieniom z powodu nierównomiernego rozłożenia pigmentu. Są to tzw. plamy starcze, które występują głównie na dłoniach, twarzy, szyi, czyli w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Jednak mogą również uwidocznić się na piersiach, których skóra jest delikatna i nadwyrężona przez ciąże i karmienie piersią. Często również podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych piersi są pomijane, przez co skóra nie jest dostatecznie nawilżana i szybciej się starzeje.
Przebarwienia na piersiach powstają również z powodu podrażnienia skóry przez bieliznę czy ubranie. Jeśli po zakupie i założeniu nowego stanika czy bluzki zauważyłaś inny odcień skóry na piersiach, a dodatkowo pojawił się świąd i pieczenie to oznacza to, że nastąpiła reakcja alergiczna. Skóra w podobny sposób może również zareagować na zmianę proszku do prania lub płynu do płukania, a nawet na perfumy czy dezodoranty, dlatego zwróć uwagę na kosmetyki, których używasz. Staraj się wybierać takie, które nie zawierają drażniących substancji. Jeśli podrażniają skórę to niestety musisz z nich zrezygnować.
Przebarwienia na piersiach w ciąży
Przebarwienia najczęściej pojawiają się w II trymestrze ciąży. Są żółtawe albo ciemnobrunatne. Dzieje się to za sprawą podwyższonego poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenów, które wpływają na zwiększoną produkcję melaniny. Melanina to barwnik, którego zadaniem jest chronienie skóry przed promieniowaniem UV. W czasie ciąży nie powinno się wystawiać na działanie tych promieni, zabronione jest więc opalanie i długie przebywanie na słońcu, ponieważ reakcją skóry będzie wytwarzanie melaniny, która może się nierównomiernie rozkładać. W ten sposób powstają przebarwienia, nawet w miejscach bezpośrednio nie wystawianych na działanie promieni słonecznych, takich jak piersi, brzuch, biodra czy pośladki. Wytwarzanie melaniny zwiększa się od samego początku ciąży. To za jej sprawą ciemnieją brodawki sutkowe oraz ich okolice. Przebarwienia na piersiach i całym ciele w czasie ciąży to jak najbardziej naturalny objaw ciąży i nie trzeba się nim niepokoić. Jeśli nie pojawiają się dodatkowe objawy jak pieczenie, swędzenie, wyprysk to nie należy się nimi martwić. Zaleca się jedynie stosowanie kremów z filtrem mineralnym przed każdym wyjściem na zewnątrz oraz unikanie mocno nasłonecznionych miejsc, zwłaszcza latem. Po porodzie przebarwienia bledną, a z czasem znikają zupełnie.
Sposoby zapobiegania przebarwieniom
Przebarwienia na piersiach – choroby skóry piersi
Istnieje kilka chorób skóry piersi, które mogą początkowo objawiać się przebarwieniem na skórze. Jednak przebarwienie to ma przeważnie kolor czerwony lub ciemnoróżowy i występują przy tym dodatkowe objawy takie jak pieczenie, świąd, wysypka, wyprysk, wydzielina z gruczołów sutkowych. W ten sposób mogą się objawiać łupież rumieniowy, wyprzenie w fałdach pod piersiami, rak zapalny piersi. Są to bardzo rzadkie choroby. Powodują one stany zapalne i łatwo je odróżnić od niegroźnych przebarwień, dlatego jeśli wystąpią należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Czy miałyście kiedyś przebarwienia na piersiach? Czym były spowodowane i jak się ich pozbyłyście?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
lusia2 2015.09.16 18:38
ja na piersiach nie miałam i nie mam, ale na twarzy zdarza mi się i do twarzy uzywam serum bielenda z serii skin professional rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe, zmniejsza widoczność naczynek oraz ciemnych plamek powstałych w efekcie opalania i starzenia się skóry. z czystym sumieniem moge polecić, bo działa cuda, do tego skóra łądnie napięta się robi. http://bielenda.pl/produkty/skin-clinic-professional-aktywne-serum-rozjasniajace-anti-age-dzien-noc
Sonia 2015.09.11 08:56
Nie spotkałam się jeszcze z czymś takim, pierwsze słyszę...Człowiek uczy się przez całe życie..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.